$50 Weekly Grocery Budget

Many people asked, how do you feed yourself healthily on $50 grocery budget? So now I will briefly discuss that.

Firstly, I need to describe my living situation ...
  • I live in a household of two adults. (This is important because living with people actually reduce your grocery cost.)
  • We don’t eat a lot of meat. The limitation imposed is not for monetary reason, but for health reason.
  • I cooked Asian stir frys because this cut cost a lot
  • I make time to cook in bulk


Now, let’s take a look at the breakdown of my typical real grocery spendings.

A breakdown of $50 weekly grocery budget per person:


  • Seafood
2 salmon fillets = $15, for 1 dinner and 1 lunch for 2 adults.


Cooking idea: grilled salmon with crispy skin serve it with potato or rice and side salad.

  • Meat (non beef)
1 double chicken breast = $10 and it is enough for 2 -3 dinners and lunches.


Cooking idea: stir fry with bok choy, and have it with rice. Uninteresting, but healthy and nutritious enough.

  • Meat (beef)
I limit my beef consumption to less than 500gram per week. It normally costs less than $10.


Cooking idea: beef and vegetables soup, or Asian beef stir fry with bok choy and ginger. Again this should last for 2 -3 dinners and lunches.

  • Green vegetables
It normally costs around $2-3 for 2 bunches of asian greens enough for 1 week.

  • Fruits
Odd fruits costs around $10 for 3 serves a day, 7 days a week.

  • Breakfast
Greek yoghurt and fruits, toast, oats, etc

  • Snacks
For cheap and relatively healthy snacks? Eat a variety of toasts. One loaf of bread cost around $4. The toppings? Your staples - stocked ready in pantry and in the fridge.


Toasts ideas (I’m sure you all have plenty of ideas), a few ideas I have are:
>> For sweet toast: butter and sugar toast, nutella toast, butter and milo toast, etc.
>>For savoury toast: cheese and onion toast, onion toast, cheese and chilli sauce toast, etc.


  • Other (stock up items)
I buy fridge and pantry essentials, such as milk, cheeses, oats, eggs, tinned tuna (for emergency), salt, pepper, cooking oil, olive oil, tea, coffee, rice, bread etc. No chips, dips, biscuits, chocolates, etc. I make as much snacks as possible.

Note: I always bring lunch to work and it is the same food as the one I have for dinners.
And these groceries must last for Monday to Friday and half of the weekend.

The total spending above is $70-$80 per week for two = $35-40 per person, per week. So you can do it!
The key to achieve this is to make time to cook.

Hopefully this helps you by giving you ideas on how to reduce your grocery cost. If you have any thoughts, questions or comments, feel free to leave a comment below.


Please share what you have up your sleeves to reduce your grocery cost and maintaining eating healthy :)

Spend a few minutes filling online surveys, minute online tasks and earn lotsa of $$$
Sign up for FREE by clicking below:
Vindale

Earn cash backs and shopping a bargain by signing up for FREE:
Brands Exclusive





Rewardscentral: get cash back when u shop on ASOS, strawberrynet, theiconic

Pricepalget cash back ebay, asos, the iconic, coles, dan murphy’s, woolworths, marks & spencer, living social, hotels.com, priceline, style tread, menulog, david jones, etc.


Ebates: get cash back ebay, kate spade, bloomingdales, saks fifth avenue, nordstrom, cole haan, etc
For cushier income: 
Invest in solid cryptocurrency through Binance
Binance has low fees
Binance provides chance for Australians to invest in a wide array of good cryptocurrencies (the next revolution) with very low fees.

For currency trading use IG









Comments

Popular Posts